Sitemizi kullanabilmeniz için tarayıcınızda javascriptlerin çalışmasına izin vermelisiniz.

Disaster Recovery as a Service

Öngörülemeyen Tehlikeler için Tasarlandı.

Disaster Recovery as a Service (DRaaS) bulut kaynaklarını kullanarak iş sürekliliği operasyonlarını gerçekleştirebileceğiniz bir servistir. Organizasyonlara sistem yedekliliği sağlarken, sistem arızalarında da iş sürekliliği sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.

DRaaS genellikle Felaket Kurtarma Planı ve İş Süreklilği Planı dokümantasyonu ile beraber sunulan bir servistir.  

DRaaS, buluttaki kapasitenin ikincil bir altyapı olarak hizmet ederken tüm birincil verilerin ve uygulamaların ana veri merkezinden  replike edilmesini ve yedeklenmesini sağlar. Felaket anlarında ise buluttaki felaket (disaster) ortamı ana  ortam haline gelir ve kullanıcıların günlük iş süreçlerine devam etmesine izin verir. Bu sayede kurumlar felaket anlarında işlerini aksatmadan devam ettirirken birincil sistemlerini  tamir edebilirler.  

Kurum içi (on premise) çözümler kullanan BT organizasyonları için genelde DRaaS bulut bilişimi test etmek için kullanılan ilk çözümdür.  DRaaS ile kurum içi (on premise) sistemleri kullanmaya devam ederken, bulutta da çoğaltmak düşük riskli bir operasyon olarak görülmekte ve ilk yedeklemeden sonra sistemin test edilebilmesini sağlamaktadır.

GlassHouse Disaster Recovery Service, sanal veya fiziksel BT iş yüklerinizin anında veri replikasyon teknolojimizle güvenli bulut altyapımıza aktarılmasını sağlar. 15 yıllık veri yedekleme uzmanlığı ile GlassHouse, tüm BT iş yükünüzün korunmasını sağlar ve bir felaket durumunda GlassHouse Cloud veri merkezinde güvenli bir şekilde çalışmanıza izin verir.

Her şirketin farklı iş süreçleri ve ulaşılabilirlik ihtiyaçları vardır. Olağanüstü durum kurtarma çözümlerine yönelik tek tipçi bir yaklaşım,  BT'yi yoğun olarak kullanan operasyonlar için uygun değildir. GlassHouse'un uzman ekibi, iş süreçlerinize özgü felaket sürecini tasarlamak ve felaket senaryoları sırasında riski ve aksaklığı en aza indirmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Felaket durumunda, 7/24 canlı ortamda çalışma rahatlığıyla GlassHouse Cloud üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.
 

Neden GlassHouse Disaster Recovery as a Service?

Türkiye'de kurulmuş, kanunlarımıza uygun bulut hizmeti.  

GlassHouse Cloud çözümlerinin tamamı Türkiye'deki Tier 4 ready veri merkezimizden Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uyularak sağlanır.

Türkiye'de 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") ile verilerin depolandıkları yerlere verilen önem giderek yükseldi. Kanun'a göre şirketler, "gerçek kişileri belirlemeye yarayan her türlü veriyi" elde ederken olduğu gibi bu verileri sunucularda depolarken de belirli yükümlülüklere uygun davranmak zorunda. Kanun'a göre verileri yurt dışı merkezli bir bulutta depolayabilmek için (i) verisi işlenen kişilerin açık rızası alınmalı ya da (ii) aktarım güvenli ülkede yer alan bir sunucuya yapılmalıdır. Bu şartların sağlanamadığı durumlarda ise şirketlerin Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na başvurarak her aktarım için izin almaları gerekmektedir. Kanun'un mevcut durumunda henüz hangi ülkelerin "güvenli ülke" olarak kabul edildiği belirlenmiş değil. Bu durumda ise, Türkiye dışında bir depolama alanı tercih edilmesi halinde şirketlerin ya operasyonel olarak zorluklar doğurabilecek şekilde veri sahiplerinin açık rızalarını almaları ya da Kişisel Verileri Koruma Kurumu'na başvurarak her aktarım için izin almaları gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra, Bankaların İç Sistemleri ve İçsel Sermaye Yeterliliği Değerlendirme Süreci Hakkında Yönetmelik, 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunu ve Sermaye Piyasası'nda Bilgi Sistemleri Yönetmeliği uyarınca faaliyet gösteren banka, firma, kurum, kuruluş ve ortaklıkların da birincil ve ikincil sistemlerini veya tüm sistemlerini Türkiye'de barındırma zorunluluğu mevcuttur.

Glasshouse Cloud hizmetini tercih eden şirketler hem güvenlik düzeyi yüksek ve lokasyonları tespit edilebilen bir sunucuda verilerini güvenli şekilde barındırabilmekte hem de yurt dışına veri aktarımı için yasal düzenlemelerin öngördüğü yasal prosedür yüklerinden kurtulabilmektedir.

Veri yedekliliği ve iş sürekliliği GlassHouse'un DNA'sının bir parçasıdır.

GlassHouse 2004'de veri  yedekliliği ve iş sürekliliği odaklı bir firma olarak kuruldu. Geçen yıllar içerisinde Türkiye'nin  telekom şirketleri, bankaları, holdingleri, sanayi şirketleri ve devlet kurumlarının da arasında bulunduğu yüzlerce işletme ile veri yedekliliği ve iş sürekliliği projeleri yaptık. Bu tecrübelerimiz sayesinde BT'yi yoğun olarak kullanan işletmelere iş sürekliliği sağlamaya yönelik bir organizasyon ve kültürümüz var. 7/24 operasyonumuzu desteklemek için yaptığımız  teknoloji ve insan gücü yatırımından, siz de BT altyapılarınızı bize emanet ederek yararlanabilirsiniz.

Yüksek kaliteli altyapı kullanımına fırsat verir.

DRaaS hizmetimizi endüstrinin en iyi RPO ve RTO'larını sağlayabilmek için Dell'in RecoverPoint for VM (RP4VM) teknolojisini kullanarak tasarladık.

RP4VM ile GlassHouse, VMware sanal makinelerinin herhangi bir zamanda hızlı bir şekilde kurtarılmasını sağlayabilir. RP4VM operasyonel kurtarma ve olağanüstü durum kurtarma için sürekli veri koruması (CDP) sağlar. GlassHouse bu sayede en zorlu RPO ve RTO hedeflerini karşılar.

Anahtar özellikler:
  • Granüler VMware sanal makine koruması
  • Orkestrasyon kullanarak herhangi bir zaman noktasına test, fail over ve failback yapabilme
  • VM'lerin hızlı ve uygulama tutarlı bir şekilde kurtarılması için tutarlılık grupları kullanma imkanı
  • Veri sıkıştırma ve veri tekilleştirme ile WAN bant genişliği kullanımını optimize edebilme özelliği
  • VMware donanım uyumluluğu listesindeki (HCL) herhangi bir veri depolama ünitesini destekleyebilme

Ana faaliyet alanınıza odaklanmanıza destek olur.

GlassHouse Cloud çözümleri BT takımının yoğunluğunu azaltarak BT organizasyonunun BT altyapısı yerine, şirketin ana faaliyet alanını desteklemeye odaklanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda GlassHouse Cloud servisleri CAPEX bütçenizi BT altyapısı satın almak yerine, ana faaliyet alanınıza yatırım yapmak için kullanmanızı sağlar.

GlassHouse Cloud'la daha hızlı yenilik yapın. 

GlassHouse'un bulut platformuna geçtikten sonra fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek için günlerce ve hatta haftalarca yeni donanım temini ve kurulumunu beklemenize gerek kalmaz. Sunucularımız her zaman sizin uygulamalarınıza ve kullanımınıza hazır.

BT altyapınızın güvenlik, dayanıklılık ve desteklenebilirliğini arttırın.

GlassHouse BT altyapılarını yoğun olarak kullanan ‘enterprise' yapıları desteklemeye odaklanmış bir organizasyondur. İş yüklerinizi bizim platformumuza koyduktan sonra yazılım veya donanım güncellemeleri, bakımları ve tamiri ile uğraşmaktan kurtulacaksınız. GlassHouse'un tecrübeli ekibi BT altyapınıza işletmenize layık bir şekilde bakarken, siz ana faaliyet alanınıza odaklanabileceksiniz.
 

En yeni nesil Replikasyon yöntemi Dell Technologies RecoverPoint for Virtual Machines


Günümüzde IT dünyasında yaşanan dönüşüm ile beraber mevcut iş modellerinin yerlerini daha yenilikçi ve kullanım kolaylığı sunan yapılara bıraktığı gözlenmektedir. Kolay yönetilebilen, çevik altyapılar modern veri merkezleri yönetiminde ve felaket kurtarma senaryolarında kritik öneme sahiptir. Bu yüzden replikasyon teknolojileri için söz konusu özelliklerin önemi bir kat daha artmaktadır.

Disk tabanlı olarak yapılan replikasyon ile, depolama sistemlerinde yer alan mantıksal disk alanları (LUN) yedek veri merkezindeki depolama sistemine kullanıcı ihtiyaçlarına göre  senkron veya asenkron olarak replike edilmektedir.
  • Depolama sistemleri
  • Replikasyon
  • Uygulamalar ve işletim sistemleri
yönetimi için genellikle ayrı arayüzler kullanılmaktadır. Bunlar ile beraber replikasyon için ayırılması gereken bant genişliği  göz önüne alınması gereken temel maliyet unsurlarından bir tanesi olarak göze çarpmaktadır.
 
 

GlassHouse Cloud Hizmetleri


 

GlassHouse Disaster Recovery as a Service hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz? Formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

GlassHouse Cloud Felaket Kurtarma hizmeti hakkında daha detaylı bilgi almak ister misiniz?
Hemen Görüşelim
Bilgi Merkezi İçerikleri

Blog Yazıları

Bu site; deneyiminize yardımcı olmak, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi kullanımınızı analiz etmek, tanıtım ve pazarlama çalışmalarımıza yardımcı olmak ve üçüncü taraflardan içerik sağlamak için çerezleri ve diğer izleme teknolojilerini kullanır. Daha fazlasını öğrenmek için: Gizlilik Politikamız